Uit de praktijk: VNOM merkt direct resultaat van extra ontwikkelinspanningen
Met onze gids Opleiden en Ontwikkelen helpen wij leden op weg met duurzame inzetbaarheid. Met praktische stappenplannen en checklists helpen wij leden om hun uitzendkrachten beter te scholen en te ondersteunen in hun loopbaan. We delen ook inspirerende praktijkverhalen van uitzendbureaus die succesvol aan de slag gingen met duurzame inzetbaarheid. Zo spraken we met VNOM, die direct resultaat merken van hun extra ontwikkelinspanningen.
Als gespecialiseerd bemiddelingsbureau voor techniek, bouw, kantoorpersoneel en logistiek maakt VNOM sinds 2023 meer werk van het opleiden en ontwikkelen van externe medewerkers. Met de VNOM Academy richten zij zich op talentontwikkeling met bbl-trajecten, opleiden en gesprekken met vakmensen over hun ontwikkeling. De inzet van het persoonlijk ontwikkelbudget werpt zijn vruchten af en zorgt voor stabiliteit en duurzame relaties met techneuten en klanten.
Het tekort aan vakmensen en halfjaarlijkse tevredenheidsonderzoeken onder medewerkers waren aanleiding om opleiden en ontwikkelen extra prioriteit te geven. “Daar was behoefte aan, bleek ook uit stoponderzoeken bij uitstromende medewerkers. Veel mensen gaven aan een extra stapje te willen zetten in hun ontwikkeling en salaris,” zegt Jason Breur, Learning & Development Manager, mede aangesteld om de ontwikkelambities te realiseren. Er was al gewoon ontwikkelbudget beschikbaar. Het vaste ontwikkelbudget (1,02% van de loonsom) werd eerder maar voor ongeveer zo’n 20% benut. Breur: “Alleen daarmee konden we al veel doen. Daarnaast benutten we aanvullende subsidies vanuit ontwikkelingsfonds Doorzaam en we investeren zelf ook extra in medewerkers die gemotiveerd zijn om zich te ontwikkelen. Als het vaste ontwikkelbudget op is, stoppen we dus niet.”
"We vinden goed werkgeverschap en vastigheid bieden zeer belangrijk."
Jason Breur - Learning & Development Manager van VNOM
Nieuwe initiatieven
In 2023 kwam er een VNOM Academy met het opleidings- en ontwikkelaanbod van VCAcertificaat en engineerscursus tot bbl- opleidingen. De organisatie haalde zelf het Keurmerk voor Leerwerkintermediairs en ging zich extra richten op bbl-trajecten. “Zo krijgen we meer instroom en kunnen we mensen beter ontwikkelen en binden. Eerder deden we vrij weinig met bbl. Ons doel voor 2024 is dat we 10% van het aantal externen opleiden met bbltrajecten.”
“Als medewerkers gemotiveerd zijn zich te ontwikkelen, kijken we wat we samen kunnen doen vanuit co-creatie.”

Consultants van VNOM hebben een belangrijke taak in de gesprekken met medewerkers en opdrachtgevers om ontwikkelgesprekken te voeren en de behoeften hiervoor in beeld te brengen. “Idealiter gebeurt dit al vanaf de werving van vakmensen en blijft het terugkomen in hun voortgangsgesprekken. Wij stimuleren dit door medewerkers bijvoorbeeld vooruitlopend op een eindejaarsgesprek al te informeren over de mogelijkheden. Als zij gemotiveerd zijn, kijken we wat we samen kunnen doen vanuit co-creatie. Als het van twee kanten komt, is er echt veel mogelijk.”
Resultaten
VNOM maakte vrij recent de omslag naar extra opleiden en ontwikkelen van vakmensen. De eerste resultaten waren al snel zichtbaar. Waar in 2023 nog zo’n vijftig medewerkers een opleiding of cursus volgden, waren dit er alleen in de eerste vier maanden van 2024 al tachtig. “Daarnaast zien we dat bemiddelingen stabieler worden en meer medewerkers de transitie maken van een Fase A-contract naar B of C. Dat was ook een doel. We vinden goed werkgeverschap en vastigheid bieden zeer belangrijk. Wij investeren daarom in de ontwikkeling van onze externe collega’s, zodat zij zich ontwikkelen, meer gaan verdienen en meer verantwoordelijkheid krijgen. Hun ontwikkeling en beleving blijven we twee keer per jaar monitoren in onze tevredenheidsonderzoeken.”