ABU: Algemene Bond Uitzendondernemingen

Van AZC naar DHL

Asielzoekers aan het werk: zo doen Timing, UWV en DHL dat

De versoepeling van regels maakt het makkelijker om asielzoekers aan werk te helpen. Niet verwonderlijk dus, dat er vanuit uitzenders steeds meer interesse is voor deze doelgroep. Hoe pak je dit op een goede manier aan? VoorWerk nam een kijkje bij DHL Supply Chain in Nijmegen, waar Timing 12 asielzoekers aan het werk heeft als warehouse operator.

Intercedent Daniëlle Wassenaar in gesprek met de Syrische Baraa Aldroesh

Daniëlle en Barqa - reportage DHL Nijmegen

Het idee om serieus werk te maken van asielzoekers, ontstond zo’n anderhalf jaar geleden bij Estrella Gonzalez Canto, adviseur EMPower bij Timing. “Lange tijd bleef deze groep buiten beeld, vooral vanwege de complexe aanvraagprocedures voor tewerkstellingsvergunningen (TWV’s) en het risico op boetes bij onjuiste procedures. Met de versoepeling van de regels (zie ook kader, red.) is die situatie veranderd. De opening van een nieuw AZC in Dordrecht, vlak bij onze klant DHL, was aanleiding om opnieuw te kijken naar deze doelgroep: gemotiveerde mensen die graag aan de slag willen.”

Anderhalf jaar later heeft Timing 130 asielzoekers aan het werk geholpen, van wie 70 bij DHL: het succes van de pilot in Dordrecht werd gekopieerd naar andere regio’s. Win-win-win: asielzoekers krijgen perspectief en inkomen, opdrachtgevers gemotiveerde mensen en de samenleving profiteert van meer participatie. Wat komt er kijken bij een dergelijk project? In een vergaderzaal van DHL Supply Chain Nijmegen zitten 4 mensen rondom Estrella Gonzalez Canto: Jory Thunnissen, werkgeversadviseur van UWV, Elsemiek Tierney, HR-businesspartner van DHL, Annemieke Camphens-Wouters, regiomanager bij Timing en Daniëlle Wassenaar, intercedent inhouse DHL Timing.

Stap 1: de verkenning

Zowel Timing als DHL zijn niet over 1 nacht ijs gegaan. Gonzalez Canto: “We hebben goed nagedacht. Wat vraagt dit van ons? Wie hebben we nodig? Hoe werkt het aanvragen van een TWV? Wat zijn de risico’s? En we zijn met DHL gaan overleggen: kunnen we dit?”

Tierney: “Wij waren net een strategisch partnerschap aangegaan met Timing om de krapte te lijf te gaan. Dit leek een oplossing. Ik heb geluisterd naar hun ervaringen in Dordrecht en ook een risicoanalyse gemaakt. Het is belangrijk dat vergunningen goed geregeld worden. Uiteindelijk besloten we: we gaan ervoor! Dit is het moment. Wat meespeelde is dat vlak bij ons in Nijmegen mogelijk ook een AZC gaat komen.”

Stap 2: een gedegen plan

Gonzalez Canto: “We besloten klein te beginnen en stap voor stap rustig op te bouwen. Zowel binnen Timing als binnen DHL hebben we eerst breed commitment gezocht.” Tierney: “In Nederland bestaan veel vooroordelen over asielzoekers. Desondanks waren de collega’s snel om. Er was een grote behoefte aan nieuwe collega’s, dat maakte dat alle neuzen snel dezelfde kant op stonden.” Als verbinder en aanjager speelde ook regiomanager Annemiek Camphens-Wouters daar een rol in. “Ik zorg ervoor dat de dienstverlening goed uitgerold wordt. Dat begint met het enthousiasmeren van recruiters, intercedenten en klanten. Maar ook de samenwerking met partners als COA en UWV is cruciaal. Wij hadden vanuit de pilot al de connecties met deze partijen. Ik vroeg: ‘bij wie moeten we zijn?’ Het antwoord was: ‘Jory.’

Syrische Barqa Aldroesh - reportage DHL Nijmegen

Stap 3: Schakelen met COA

Jory Thunnissen: “Als UWV hadden wij onze eigen pilot lopen met COA en VNG om meer asielzoekers aan werk te helpen. Timing en DHL pasten hier heel mooi in. Wat ik zoek, zijn werkgevers die hier echt voor openstaan en bereid zijn een stapje extra te zetten.” Camphens-Wouters: “Op andere plekken in het land zoeken wij als uitzender zelf het contact met het COA. Maar hier in Nijmegen heeft Jory dat volledig uit onze handen genomen. Thunnissen: “Vanuit onze landelijke ervaring weten we dat AZC’s benaderd worden door allerlei uitzenders. En helaas zitten daar ook cowboys tussen. Daarom leek het me een goed idee om ertussen te gaan zitten. Ik doe een kwaliteitscheck om te voorkomen dat asielzoekers bij malafide uitzenders belanden. Zowel asielzoekers die willen werken als uitzenders die zich bij een AZC melden, komen nu eerst naar mij.”

Versoepelde wetgeving

  • Afschaffing van de 24-wekeneis
    De maximale termijn van 24 weken per jaar waarin asielzoekers mochten werken, is vervallen. Sinds eind 2023 mogen asielzoekers met een geldige tewerkstellingsvergunning onbeperkt werken zolang hun asielprocedure loopt. Dat vergroot de mogelijkheden voor duurzame inzet en continuïteit.
  • Verkorting van de wachttijd tot arbeid (in voorbereiding)
    De huidige wachttijd van 6 maanden voordat asielzoekers mogen werken, wordt naar verwachting per 1 juni 2026 verkort. Asielzoekers met een reële kans op verblijfkrijgen dan waarschijnlijk al na 3 maanden toegang tot de arbeidsmarkt.

Stap 4: werven

De werving gebeurde zowel online als fysiek op de 2 AZC’s in Nijmegen. Thunnissen: “Ik zit sowieso eens per 2 à 3 weken op de werkbalies daar. Ik spreek mensen die werk zoeken, maar beantwoord ook vragen van asielzoekers die al aan het werk zijn. Timing heeft zich tijdens de fase van werving een paar keer bij aangesloten.” Gonzalez Canto: “Jory kwam ook met het idee om op onze website een speciale landingspagina te maken voor dit project. Een soort online flyer met een QR-code. Kandidaten kunnen via die QR-code een formulier invullen.”

Zo stroomde de kandidaten binnen. Tierney: “In deze fase waren vooral Timing en UWV aan de bal. Zij selecteerden de kandidaten. Wij zochten – en zoeken – vooral mensen voor logistieke werkzaamheden, in de functie van warehouse operator. Voorwaarde was dat ze een redelijke beheersing van het Engels of het Nederlands hebben en dat ze gemotiveerd zijn.”

Intercedente Daniëlle Wassenaar - reportage DHL Nijmegen

Stap 5: de selectie en aanvraag TWV

De kandidaten kregen 2 intakegesprekken. 1 op het AZC en 1 met de inhouse intercedent van Timing bij DHL, Daniëlle Wassenaar. “Dan is het ook tijd om een BSN-nummer aan te vragen als ze dat niet hebben, en te beginnen met de aanvraag van de TWV. Dat verzorgt Estrella. Gonzalez Canto: “Het is een hoop papierwerk, dat moet je niet onderschatten. En je moet goed nadenken over de functieomschrijving en het aantal uur dat je werk biedt.” (zie kader ‘Juridische tips’, red.) UWV mag er vervolgens maximaal 5 weken over doen om de aanvraag te behandelen. Gonzalez Canto: “Doorgaans hebben we na 2, 3 weken al een besluit. Dus dat valt reuze mee.”

Juridische tips

Alfer de Hollander, manager juridische zaken bij Timing benadrukt het belang van zorgvuldigheid. “Bij asielzoekers is het extra belangrijk om de identiteit goed vast te stellen, omdat de boetes bij fouten hoog zijn. De Wet arbeid vreemdelingen maakt ook andere sancties mogelijk, variërend van een waarschuwing tot het preventief stilleggen van een bedrijf. Wij gebruiken daarom gespecialiseerde software om identiteitsbewijzen grondig te controleren.”

Zijn belangrijkste tip over de TWV-aanvraag: “Je kunt een TWV beperkt of breder aanvragen. Bij een beperkte aanvraag geef je een heel specifieke functieomschrijving, een specifiek aantal uren en je noemt de opdrachtgever. Maar als je meer flexibiliteit zoekt, geef je een bandbreedte aan. Bijvoorbeeld: deze persoon gaat 20 à 30 uur werken als ‘algemeen medewerker’. Je kunt zelfs de naam van de inlener weglaten.” Is dat niet risicovol? “Kies wat past bij jou en je inlener. Het verschilt per regio hoe UWV hiermee omgaat, maar doorgaans is men vrij soepel vanwege het maatschappelijk belang.”

Nog een praktische tip: “Borg de looptijd van een TWV in je bedrijfssystemen, zodat je tijdig kunt verlengen. En let op: een TWV is altijd geldig voor één specifieke bv.”

Stap 6: laatste check

In de periode tussen de aanvraag en het verlenen van de TWV, houdt Timing contact met de kandidaten. Wassenaar: “We willen de binding houden. Dit is voor deze mensen hun eerste kennismaking met de Nederlandse arbeidsmarkt, dus alles moet goed verlopen. Dat is ook de reden dat we de contractondertekening bij deze groep fysiek doen. We geven dan nogmaals voorlichting of beantwoorden vragen.”

De contractondertekening is tevens het moment om alle documenten nógmaals te checken: het BSN-nummer, de BSN-verklaring, het identiteitsbewijs en de arbeidsovereenkomst. Gonzalez Canto: “We hebben ook een eigen checklist, die we nog eens volledig nalopen.”

Daniëlle, Estrella en Annemiel van Timing - reportage DHL Nijmegen

Stap 7: aan de slag

Tijd om echt aan het werk te gaan. De asielzoekers doorlopen het reguliere DHL-onboardingsproces en beginnen met hun logistieke werk. Tierney: “We informeren uitsluitend de betreffende teamleiders over het feit dat hun nieuwe medewerker een asielzoeker is. Wij zijn ervan overtuigd dat asielzoekers onderdeel kunnen zijn van ons personeelsbestand, zonder dat zij een ‘stempel’ krijgen. Zij zijn gewoon een nieuwe collega. Wel hebben we lessen geleerd als het gaat om medewerkers met een oorlogsachtergrond. We hebben meegemaakt dat als op de eerste maandag van de maand de sirene afgaat, iemand in shock kon raken. Dat maakt dat goede begeleiding cruciaal is.”

Stap 8: en nu?

De kandidaten worden – net zoals andere kwetsbare krachten – goed gemonitord door Timing. Intercedent Wassenaar zit er inhouse bijna letterlijk bovenop. Camphens-Wouters is tevreden: “Het loopt heel goed, ook met de onderlinge samenwerking. Alle partijen zijn tevreden en de asielzoekers misschien wel het meest. Sommigen zijn hoog opgeleid en doen werk onder hun niveau. Toch zijn ze zeer gemotiveerd. Alles beter dan hele dagen niets doen. Bovendien: DHL biedt voldoende mogelijkheden om door te groeien.”

Op de achtergrond houdt ook Gonzalez Canto een stevige vinger aan de pols. “Ik volg landelijk alle 130 asielzoekers. We bekijken voortdurend: hoe gaat het met iemand? Moeten we het contract verlengen en een nieuwe TWV aanvragen? Is iemand klaar voor een volgende stap?” Wassenaar: “Laatst kwam een van de teamleiders die aanvankelijk bezwaren had naar me toe. Hij zei dat hij op zijn woorden terugkwam en dat de persoon in kwestie prima functioneerde in zijn team.” Het klinkt de dames van Timing als muziek in de oren. Gonzalez Canto: “Onze ambitie nu? Dit project nog verder uitbreiden over het land”. Camphens -Wouters: “En extra inzetten op de doorgroeimogelijkheden.”

Uitzenders zijn van harte welkom bij Meedoenbalies COA

“Uitzenders zijn meer dan welkom om zich te melden bij een AZC.” De coördinator van de Meedoenbalie in ’s Gravendeel (bij Dordrecht) heeft een duidelijke boodschap: “Onze bewoners staan heel erg open voor werk. Het helpt de integratie in de Nederlandse samenleving enorm. En uitzenders vormen daarbij een onmisbare schakel richting de arbeidsmarkt. Wat wij bovendien merken, is dat het aan werk helpen van onze bewoners vaak makkelijker is dan werkgevers verwachten.”

De pilot met Timing was wat betreft de coördinator zeer succesvol. “Er was direct veel enthousiasme. Er is heel duidelijk op papier gezet wat onze taak is en wat hun taak. De communicatie was goed en de verwachtingen helder. Een ander pluspunt is dat ze de snelheid erin hielden en terugkoppeling bleven geven aan de kandidaten.”

Geïnteresseerde (uitzend)werkgevers kunnen zich melden via coa.nl/nieuwkomers aan het werk. Voor hen heeft het COA ook een speciale werkgeversgids samengesteld.

Gerelateerde artikelen